Comparând paracetamolul și acidul acetilsalicilic

Migrenă

Atunci când alegeți un agent antipiretic eficient, se poate pune întrebarea dacă paracetamolul sau acidul acetilsalicilic (ASA) este mai bun. Ambele medicamente sunt utilizate pentru simptome de gripă și infecții virale respiratorii acute: febră și frisoane, sindrom dureros, inclusiv dureri articulare și dureri de cap. Dar aceste medicamente au diferite ingrediente active, mecanisme de influență asupra organismului și contraindicații la numire.

Caracteristicile paracetamolului și acidului acetilsalicilic

Efectul acidului acetilsalicilic asupra organismului este dependent de doză, adică în funcție de doza zilnică, farmacodinamica medicamentului variază. Primirea ASA în doze mici (de la 30 la 325 mg) este prescrisă pentru prevenirea bolilor cardiovasculare, care poate fi declanșată de o creștere a coagulării sângelui. În această doză, ASA inhibă sinteza tromboxanilor, care măresc agregarea plachetară și provoacă vasoconstricție pronunțată.

Pentru a ușura durerea și a reduce temperatura corpului în timpul febrei, utilizați doze medii de ASA (de la 1500 la 2000 mg pe zi). Iar dozele mari de medicament (4-6 g) au un efect antiinflamator pronunțat, deoarece ASA inactivează ireversibil enzimele ciclooxigenazei (COX), inhibând sinteza prostaglandinelor și interleukinelor.

La doze mai mari de 4 g, se mărește acțiunea uricosurică a AAS și, atunci când se prescrie medicamentul în doze mici și medii, se reduce excreția acidului uric.

Acțiunea Paracetamolului (acetaminofen), care este un derivat al para-aminofenolului, se bazează, de asemenea, pe blocarea enzimelor ciclooxigenazei și inhibarea sintezei prostaglandinelor. Medicamentul afectează numai sistemul nervos central. În același timp, peroxidazele celulare neutralizează efectul medicamentului asupra COX, slăbind astfel proprietățile sale antiinflamatorii. Deoarece formarea de prostaglandine nu este redusă în țesuturile periferice, nu există nici un risc de ulcere gastrice și duodenale.

Pentru tratamentul durerilor de cap pentru un adult, aceste medicamente pot fi prescrise în același timp, deoarece acestea fac parte din Citramon (paracetamol + ASA + cofeină) și alte analgezice combinate.

Comparația medicamentelor

Ambele medicamente sunt analgezice non-narcotice și fac parte din grupul de medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). Cu toate acestea, au activitate antiinflamatoare diferită: Paracetamol - slab și ASA - pronunțat.

similitudine

De asemenea, medicamentele au un efect antipiretic. Aceste AINS sunt utilizate pe scară largă în practica clinică pentru stoparea febrei și sunt distribuite în farmacii fără prescripție medicală.

Care este diferența?

ASK este cel mai eficient pentru durerile somatice moderate și pentru sindromul de durere reumatică. În ciuda efectelor pronunțate antipiretice și antiinflamatorii asupra organismului, ASA nu este utilizat în pediatrie datorită riscului crescut de a dezvolta insuficiență hepatică acută la copiii cu infecție virală (sindromul Reye). Nu puteți utiliza medicamentul în prezența ulcerației membranei mucoase a pereților stomacului și a duodenului, precum și cu risc crescut de sângerare internă.

Paracetamolul acționează în special asupra sistemului nervos central, simulând activitatea centrelor de durere și termoreglarea. Prin urmare, medicamentul acționează ca agent analgezic și antipiretic general. Activitatea antiinflamatorie periferică slabă se poate manifesta numai în cazul conținutului scăzut de compuși de peroxid în țesuturi (osteoartrita, leziuni ale țesutului moale acut), dar nu și în cazul bolilor reumatice.

Paracetamolul este considerat un AINS sigur. Spre deosebire de acidul acetilsalicilic, acesta nu provoacă dezvoltarea sindromului Reye, nu are gastrotoxicitate și nu afectează agregarea plachetară. Prin urmare, Paracetamolul este recomandat în prezența contraindicațiilor la acidul acetilsalicilic și la alte AINS:

  • pacienți cu astm bronșic;
  • persoanele cu antecedente de ulcere;
  • copiii cu infecții virale.

Spre deosebire de ASA, Paracetamolul face parte din medicamentele utilizate în pediatrie și pentru tratamentul femeilor însărcinate și care alăptează.

Ce e mai ieftin

Prețul medicamentelor depinde în mare măsură de producători și de forme de dozare. Dacă luăm în considerare forma de tabletă a acestor medicamente în intervalul de prețuri cel mai economic, acestea sunt aceleași: prețul pentru ambele Paracetamol și ASA în doza de 500 mg ambalată în hârtie sau în cutii cu blistere cu 10 comprimate este de 3 până la 5 ruble.

Care este mai bine - Paracetamol sau acid acetilsalicilic

Alegerea medicamentului depinde de mulți factori:

  • natura bolii (contraindicată în infecția ASK);
  • vârsta pacientului (Paracetamolul este prescris pentru copil);
  • obiectivele terapiei (reducerea temperaturii corporale sau a cheagurilor de sânge, ameliorarea durerii sau inflamației).

Pentru prevenirea bolilor cardiovasculare se utilizează ASA, care, în doze mici, reduce agregarea, aderarea trombocitelor și formarea trombilor prin inhibarea sintezei tromboxanului A2 în trombocite. Paracetamolul nu posedă astfel de proprietăți.

Utilizarea analgezicilor trebuie să ia în considerare natura durerii. Pentru dureri reumatice și leziuni ale țesuturilor periferice, Paracetamolul nu este eficient deoarece efectul său este limitat la sistemul nervos central. În astfel de cazuri, este mai bine să utilizați ASC.

Dacă este necesară ameliorarea procesului inflamator, utilizarea ASA va da un efect mai pronunțat.

La temperatură

Ca antipiretic, ambele medicamente sunt destul de eficiente, dar efectul acidului acetilsalicilic are loc mai devreme decât efectul de a lua Paracetamol. Dacă temperatura piretică este cauzată de o infecție virală, se administrează paracetamol pentru a elimina efectele secundare ale ficatului. Pentru a reduce temperatura inalta la copiii care sufera de raceli prescris medicamente care contin paracetamol (doza ar trebui sa fie prescrise de catre un medic, luand in considerare varsta).

Se poate înlocui paracetamolul cu acid acetilsalicilic

Paracetamolul este prescris pentru a reduce febra în timpul febrei. Înlocuirea cu ASK este recomandată dacă este necesar un rezultat mai rapid. Cu hipotermie cauzată de o infecție virală, salicilații nu se aplică: pot provoca insuficiență hepatică acută.

Ca analgezic, Paracetamolul este eficient în tratarea durerilor de cap, a durerilor de dinți, a migrenei sau a nevralgiei. Pentru ameliorarea durerii asociate cu dureri reumatice și leziuni ale țesuturilor periferice, este mai bine să se utilizeze ASA. Trebuie avut în vedere faptul că în artrita reumatoidă aceste medicamente afectează doar simptomele bolii. Ei nu sunt în măsură să oprească dezvoltarea procesului, să provoace remisie și să prevină deformarea articulațiilor. Atât paracetamolul cât și salicilații pot doar să atenueze starea pacientului.

Dacă trebuie să eliminați inflamația, aportul de paracetamol nu va ajuta. Utilizarea salicilaților în acest caz este mai eficientă.

Principalul motiv pentru respingerea paracetamolului este hepatotoxicitatea acestuia. La pacienții cu factori de risc (de exemplu, după tratamentul pe termen lung cu medicamente care induc enzima hepatică, cu infecție cu HIV sau după o perioadă lungă de foame), utilizarea ≥ 5 g paracetamol poate provoca leziuni hepatice.

Înlocuind paracetamolul cu ASA, ar trebui să ținem cont de faptul că salicilații au multe contraindicații stricte, cum ar fi:

  • hemaglutinină;
  • gipoprotrombinemii;
  • stratificarea anevrismului aortic;
  • eroziune sau ulcere în tractul gastro-intestinal în faza acută;
  • sângerare în tractul digestiv;
  • "Triada de aspirină": intoleranță la salicilați, polipi nazali și astm bronșic;
  • istoric de alergie la AAS (urticarie, rinită);
  • hemofilie;
  • hipertensiune arterială portală;
  • deficit de vitamina K;
  • insuficiență hepatică, renală sau cardiacă;
  • deficiență de glucoză-6-fosfat dehidrogenază;
  • Sindromul Reye;
  • vârsta copiilor (până la 15 ani);
  • Trimestre I și III de sarcină;
  • perioada de lactație;
  • hipersensibilitate la ASK.

Paracetamolul nu poate fi utilizat dacă o persoană este bolnavă de alcoolism. La pacienții cu leziuni hepatice alcoolice, crește riscul efectului hepatotoxic al acestui medicament. În acest caz, se recomandă tratamentul cu alte AINS, inclusiv salicilate.

Când înlocuiți medicamentele, trebuie să luați în considerare alte medicamente luate. Pentru a reduce probabilitatea de efecte secundare și complicații ale comorbidităților, este necesară consultarea unui medic înainte de a lua o astfel de decizie.

opinii

medici

Dr. R. Karpov, urologist: "Paracetamolul este un medicament antipiretic eficient, cu un minim de efecte secundare, care are și proprietăți analgezice, iar paracetamolul este utilizat în pediatrie și este prescris pentru pacienții cu sarcină, care trebuie luați în asociere cu medicamente anticonvulsivante - starea ficatului nu susțin numirea salicilaților ca medicament antipiretic sau analgezic, deoarece există riscul deteriorării pereților tractului gastrointestinal sau a sângerărilor interne. "

I. Popova, flebolog: "Ambele medicamente din grupul antipiretic reduc foarte bine temperatura piretică în sindroamele febrile, fără a afecta temperatura corporală normală, iar paracetamolul este de preferat față de ASA, este potrivit pentru toate grupele de vârstă. ca in pediatrie, suspensii si supozitoare rectale sunt utilizate.In practica personala, nu am intalnit efecte secundare dupa ce am luat Paracetamol, si adesea intalnesc cu contraindicatii pentru a lua ASA Premiul excelent si disponibilitatea ambelor preparate Tovarășul în farmacii. "

Dintre pacienți

Olga, 38 de ani din Kazan: "Nu iau ASA sau Aspirina pentru că suferă de gastrită. Cumpăr Paracetamol în kitul de prim-ajutor pentru că am testat eficacitatea și siguranța în practică, am un medicament care reduce febra doar la 39 ° C. nu mai mult de 10 minute după administrarea pilulei Efectul durează mult timp, în cazul meu, de aproximativ 5 ore Singurul neplăcut este transpirația excesivă care însoțește o scădere a temperaturii.

Ce este mai bine aspirina sau paracetamol sau acid acetilsalicilic pentru raceli si febra?

Temperatura ridicată este o reacție naturală a organismului la dezvoltarea unor procese patologice în el. Cel mai adesea, temperatura crește odată cu agresiunea bacteriilor, a virușilor și a protozoarelor. În plus, unele efecte fizice asupra corpului, cum ar fi arsuri, degeraturi, etc., pot provoca acest fenomen. O creștere a indicatorilor de temperatură duce la distrugerea organismelor agresive, dar uneori temperatura crește foarte puternic. În acest caz, medicamentele antipiretice vin la salvare. Să vorbim pe această pagină "Populare despre sănătate" despre ceea ce este mai bine pentru frig și temperatură?

Ce este mai bun aspirina sau paracetamol pentru raceli si febra?

Ambele Aspirină și Paracetamol ajută la ameliorarea durerii și la reducerea febrei. Cu toate acestea, ele sunt active în diferite părți ale corpului nostru, cu unele beneficii suplimentare. Aspirina poate, de asemenea, reduce severitatea proceselor inflamatorii și reduce coagularea sângelui, paracetamolul nu posedă astfel de proprietăți. Este destul de dificil să alegeți medicamentul care va fi mai eficient: trebuie să vă concentrați asupra caracteristicilor individuale ale pacientului și asupra situației în ansamblu.

Ambele Aspirină și Paracetamol pot fi obținute la orice farmacie fără prescripție medicală. Puteți discuta despre fezabilitatea utilizării acestor medicamente împreună cu medicul dumneavoastră.

Paracetamolul este inerent un inhibitor de prostaglandine, limitează sinteza organismului de ciclooxigenază, pe care o utilizează pentru a transmite semnale de durere. Aspirina aparține, de asemenea, inhibitorilor de prostaglandină, dar afectează și alte câteva substanțe, și anume tromboxanii.

Atât aspirina, cât și paracetamolul elimină destul de eficient durerile (dureri de cap și dureri de cap pentru răceli), ajută la reducerea temperaturii și îmbunătățirea stării generale a pacientului.

Medicii spun că Aspirina are un efect mai sever asupra tractului digestiv decât Paracetamol, astfel încât pacienții cu probleme în activitatea organelor din tractul gastrointestinal ar trebui să preferă al doilea medicament. Majoritatea efectelor secundare posibile ale Aspirinei sunt asociate cu posibilitatea sângerării în tractul digestiv.

Ambele medicamente comparative pot afecta teoretic ficatul, în practică această situație este posibilă dacă este consumată în cantități mari. Dacă aderă la doza recomandată și observați intervalul dintre administrarea unor astfel de medicamente, aceasta nu dăunează ficatului. În cazul în care a apărut accidental un supradozaj al oricăruia dintre aceste medicamente, trebuie să căutați un ajutor medical la o unitate de sănătate.

Ambele medicamente comparate pot provoca reacții individuale de intoleranță. Preziceți că apariția lor este imposibilă în avans. Cu toate acestea, incidența diferitelor efecte secundare asociate cu utilizarea Aspirinei este mai frecventă decât utilizarea paracetamolului.

Dacă aspirina și paracetamolul sunt menite doar să reducă temperatura corpului, ambele sunt destul de eficiente. Cu toate acestea, Aspirina are un efect mai rapid. Și Paracetamol este considerat a fi cel mai sigur medicament pentru reducerea temperaturii de către medici din întreaga lume.

Este de remarcat faptul că aspirina și alte medicamente care o au în compoziție pot afecta aceleași celule hepatice ca și anumiți viruși care cauzează frigul comun. Din acest motiv, există posibilitatea ca ficatul să sufere de o combinație de influențe agresive. În acest caz, sindromul Reye se poate dezvolta și această patologie este considerată una dintre cele mai periculoase posibile complicații ale Aspirinei. Prin urmare, acest medicament nu este recomandat puternic pentru utilizare în copilărie și nu trebuie utilizat pentru tratamentul bolilor virale.
Pacienții adulți pot folosi în siguranță Aspirina, dacă este necesară reducerea temperaturii în timpul leziunilor bacteriene infecțioase.

Este de remarcat faptul că Paracetamolul, spre deosebire de Aspirin, nu are practic contraindicații. Nu poate fi utilizat în caz de hipersensibilitate la medicament (alergie), insuficiență hepatică și renală. În același timp, este permisă utilizarea unui astfel de medicament în tratamentul copiilor (începând de la începuturi), femeilor gravide și care alăptează.

Aspirina nu este utilizată pentru intoleranță individuală, leziuni erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal, diateză hemoragică, unele varietăți de astm bronșic. Acest medicament este contraindicat absolut la copiii cu vârsta sub 15 ani, femeile însărcinate și care alăptează.

Astfel, Paracetamolul este un medicament mai sigur decât Aspirina. Cu toate acestea, pacienții adulți pot folosi Aspirina în tratamentul bolilor infecțioase și inflamatorii pentru a reduce temperatura. În doze moderate, acest medicament va fi destul de eficient. Paracetamolul, desigur, devine medicamentul de alegere în tratamentul copiilor, femeilor însărcinate și care alăptează.

Ce este mai bine Paracetamolul sau acidul acetilsalicilic?

De fapt, acidul acetilsalicilic este principala componentă a Aspirinei. Acesta este numele substanței active, care afectează organismul, reducerea temperaturii și eliminarea durerii. Prin urmare, se poate concluziona că aspirina și acidul acetilsalicilic sunt una și aceeași. Și într-o farmacie poți cumpăra medicamente sub acel nume. De la temperatură și la rece.

Care este mai bine: Paracetamol sau Aspirina?

Analgin și paracetamol (acetaminofenul) sunt considerați cei mai cunoscuți agenți antiinflamatori și antipiretici. Prin urmare, mulți sunt interesați în ceea ce este mai bine să luați Aspirina sau Paracetamol pentru a normaliza temperatura corpului și a combate simptomele inflamației.

Fiecare dintre aceste două medicamente are avantajele și dezavantajele sale, deci, înainte de a începe tratamentul cu unul dintre ele, trebuie să cântăriți cu atenție argumentele pro și contra. Atunci când se utilizează medicamente antiinflamatorii este de asemenea foarte important să se respecte doza corectă și să se respecte cu strictețe regulile de admitere.

Cum acționează medicamentele asupra corpului

Acetaminofenul și acidul acetilsalicilic sunt cei mai vechi și cei mai răspândiți reprezentanți ai medicamentelor antiinflamatoare nesteroidiene. Mecanismul acțiunii lor este de a inhiba mediatorii inflamatorii, totuși, Paracetamolul funcționează în primul rând la nivelul sistemului nervos central, iar Aspirina este locală în focalizarea inflamatorie. Paracetamolul și aspirina reduc bine temperatura corpului, dar celelalte efecte ale acestor medicamente sunt diferite.

Activitatea antiinflamatorie a Paracetamolului, spre deosebire de Ibuprofen sau Aspirin, este considerată a fi destul de scăzută, prin urmare, pentru tratamentul proceselor inflamatorii grave, acest medicament singur nu este suficient. Cel mai adesea este luat ca antipiretic pentru răceli, deoarece reduce rapid și fiabil temperatura ridicată. Prin urmare, cu hipertermie, este mai sigur să luați Paracetamol, deoarece are mai puține contraindicații și efecte secundare.

Acidul acetilsalicilic este semnificativ mai bun decât Acetaminofenul în efectul antiinflamator.

Substanța activă acționează direct în centrul inflamației, ceea ce provoacă un efect terapeutic bun. Totuși, acest medicament este și mai toxic și are multe efecte secundare și contraindicații. În unele cazuri, aspirina bate temperatura mai bine, dar trebuie aplicată cu mare grijă.

Caracteristicile paracetamolului

Principala indicație pentru prescrierea acestui medicament este febra la bolile infecțioase și inflamatorii. Diferența dintre Paracetamol și Aspirină este că Acetaminofenul este mult mai sigur. De asemenea, la avantajele sale includ:

  • lipsa de influență asupra sistemului sanguin și asupra metabolismului;
  • fără efecte dăunătoare asupra organelor sistemului digestiv;
  • posibilitatea de utilizare de la o vârstă fragedă (un copil sub 3 luni este prescris exclusiv de un medic);
  • reacții adverse rare;
  • pot fi combinate cu alte medicamente (Analgin, Papaverin).
Un dezavantaj semnificativ îl constituie activitatea scăzută antiinflamatorie, astfel încât medicamentul uneori nu ajută la eliminarea simptomelor bolii. În astfel de cazuri, decideți Paracetamol sau Aspirina, trebuie să țineți cont de gravitatea stării pacientului, vârsta și prezența contraindicațiilor.

Caracteristici ale aspirinei

Principala diferență de Aspirină din Paracetamol este prezența unui număr de reacții adverse în acidul acetilsalicilic:

  • crește riscul ulcerelor gastrice și duodenale;
  • are proprietăți de subțiere a sângelui, care poate duce la sângerare;
  • supradozajul are ca rezultat afectarea severă a ficatului și a ficatului;
  • utilizarea pe termen lung poate duce la anemie.
Medicamentul poate fi utilizat de adulți cu indicații medicale clare. Este necesar să se țină cont de toate riscurile de a lua medicamentul și de a determina ce este mai eficient pentru pacient - paracetamol sau acid acetilsalicilic. Tratamentul trebuie să aibă loc sub supravegherea unui medic.

Articolul verificat
Anna Moschovis este medic de familie.

Ați găsit o greșeală? Selectați-l și apăsați pe Ctrl + Enter

Acid acetilsalicilic sau paracetamol, care este mai bun

Ce este mai bine pentru răceli: paracetamol sau acid acetilsalicilic?

Paracetamolul este periculos
Până de curând, un medicament cum ar fi paracetamolul a fost considerat absolut inofensiv. Suntem încă anunțați în mod activ ca cele mai sigure și mai eficiente medicamente care conțin paracetamol. Cu toate acestea, este sigur să spunem că o astfel de publicitate nu este foarte corectă. Galina Kholmogorova, cercetător principal la Institutul de Cercetări de Medicină Preventivă, spune: "De când eram student, o expresie ma lovit în memoria profesorului nostru, care, la o conferință pe tema farmacologiei clinice, a spus:" În Occident, paracetamolul este foarte popular, dar nu vă recomandăm să- deoarece acest medicament are o "fereastră terapeutică" foarte îngustă. Distruge celulele hepatice și, de asemenea, cauzează dizolvarea celulelor roșii din sânge în patul vascular în timpul supradozajului și supradozajul este foarte ușor de obținut. " Permiteți-mi să vă explic ce este o "fereastră terapeutică": aceasta este diferența dintre o doză terapeutică și o doză toxică de medicament.

Caracteristicile drogurilor

Paracetamolul și acidul acetilsalicilic (ASA) sunt considerate analgezice eficiente, medicamente antiinflamatoare și antipiretice. Medicamentele au avantaje și dezavantaje, au contraindicații separate, diferă în mecanismul de acțiune asupra aceleiași boli. Prin urmare, alegând între aceste două medicamente, este necesar să cunoaștem caracteristicile fiecăruia dintre ele.

paracetamol

Medicament non-narcotic Paracetamolul aparține analgezicelor și medicamentelor antipiretice, iar în țările occidentale se numește Acetaminofen (din compoziția chimică redusă - para-acetilaminofenol). Principalele indicații pentru administrare sunt manifestări febrile în infecții și inflamații.

Instrumentul este:

  • nu încalcă procesele metabolice și organele digestive;
  • are toxicitate scăzută;
  • în siguranță pentru copii.

Utilizarea prelungită a medicamentului poate provoca următoarele reacții adverse:

  • modificări ale funcționării sistemului circulator;
  • toxice de rinichi toxice;
  • întreruperea ficatului;

Riscul bolii renale și hepatice crește odată cu alcoolul.

Acid acetilsalicilic

ASA (acidul acetilsalicilic) are, pe lângă proprietățile antipiretice și analgezice, acțiune antiinflamatoare. Acidul acetilsalicilic activ este direcționat local la focalizarea inflamației, care dă un bun rezultat terapeutic.

  • accelerează temperatura;
  • oprește inflamația;
  • împiedică formarea cheagurilor de sânge;
  • util pentru reumatism, ischemie, endocardită;
  • utilizat după intervenția chirurgicală vasculară.

ASA are efecte secundare și contraindicații:

  • medicamentul este toxic;
  • diluează foarte mult sângele;
  • crește riscul ulcerului gastrointestinal;
  • supradozajul poate afecta negativ rinichii și ficatul;
  • Aspirina este prescrisă cu prudență la copii și nu este recomandată în timpul sarcinii.

Care este diferența?

Există puține diferențe semnificative între ASK și Paracetamol:

  • Paracetamolul este mai sigur pentru toate indicațiile;
  • Aspirina elimină febra mai rapid și menține efectul mai mult;
  • ASA este folosit în lupta împotriva bolilor cardiovasculare (datorită proprietății de subțiere a sângelui);
  • Paracetamolul are o activitate antiinflamatoare scăzută și nu elimină simptomele;
  • Aspirina are un efect mai eficient asupra producerii de prostaglandine (vindecare, substanțe antiinflamatoare) în întregul corp, iar Paracetamolul afectează numai creierul (prin urmare, elimină căldura și durerea, dar nu ameliorează inflamația);
  • ASK este un alergen mai mare.

Când pot fi luate paracetamol și acid acetilsalicilic

Mecanismul de acțiune al ambelor medicamente este acela de a inhiba mediatorii care cauzează durere, febră și inflamație, numai Paracetamolul la nivelul sistemului nervos central și Aspirina acționează asupra nidusului în sine. Prin urmare, permiteți uneori numirea fondurilor împreună. Dozele combinate de Paracetamol și Aspirină sunt incluse în tablete, cum ar fi Citramon.

Acest medicament conține 3 ingrediente active:

Deși aceste analgezice sunt vândute fără prescripție medicală, este mai bine să nu luați medicamentele pe cont propriu. Combinația lor poate provoca complicații grave. De asemenea, înainte de a utiliza medicamentul, este necesar să studiați instrucțiunile, unde sunt prescrise indicațiile și dozajul.

Când și de ce este mai bine să nu se combine

Mai des, combinația acestor medicamente nu are sens, deoarece acestea au un efect similar și nu sporesc efectul celuilalt.

Utilizarea simultană va duce numai la dublarea încărcăturii corpului.

Nu se recomandă ca medicamentele să fie amestecate cu:

  • mucoase;
  • probleme gastro-intestinale;
  • coagularea sanguină slabă;
  • ficat și rinichi.

Opinia medicilor despre combinația dintre paracetamol și acid acetilsalicilic

Medicii nu sunt de acord în unanimitate atât cu privire la utilizarea în comun a acestor analgezice, cât și în privința fiecărui medicament separat. Medicamentele au, în general, indicații generale de utilizare (scăderea febrei, ameliorarea durerii de cap, atenuarea condițiilor asociate cu răceala și gripa comună). Dar, ținând seama de opinia pediatrilor, Paracetamolul este preferabil în terapie, deoarece acidul acetilsalicilic este asociat cu riscul de sindrom Reye (manifestat la copii de la 4 la 12 ani).

Alți medici spun că astăzi Paracetamol nu ar primi nici o recunoaștere că ar trebui interzisă vânzarea, chiar și pe bază de prescripție medicală. Profesor de farmacologie la Universitatea din Erlangen-Nurnberg (Germania), Cai Brune, consideră că chiar și rata zilnică de acetomonofen, egală cu 4 g, poate provoca leziuni grave ale ficatului, iar dublul excesului său este periculos în dezvoltarea insuficienței hepatice acute.

Numirea Aspirinei, în opinia aceluiași om de știință, este posibilă numai pentru pacienții cu probleme cardiovasculare, dar nu ca un analgezic. La urma urmei, efectul anestezic al medicamentului durează doar câteva ore, iar acțiunea de a dilua sângele - câteva zile. În consecință, există întotdeauna un risc crescut de sângerare, care nu este justificat.

Recenzii pentru pacienți

Irina, 32 de ani, Nichel

Mi-a plăcut mai mult Aspirina. Nu știam că copiii sunt contraindicați. Mulțumesc pentru iluminare.

Anna, 40 de ani, Ufa

Compoziția Citramonei a fost diferită. Acum se numește Citramon-P. Înseamnă paracetamol.

Elena, 53 de ani, Moscova

Eu iau Aspirina în fiecare dimineață. El mă ajută să păstrez vasele în ordine. Dar pentru prima dată am auzit că durerea de dinți este eliminată prin aceste mijloace.

Utilizarea paracetamolului în bolile respiratorii virale

Paracetamolul este mai preferabil să se utilizeze ca febrifugă în caz de hipertermie severă (de la 38 și mai mult), deoarece proprietățile sale antipiretice sunt exprimate destul de clar printre alți reprezentanți ai agenților farmacologici din grupul antiinflamator nesteroidian. Dacă este necesar ca temperatura să fie redusă la valori mai adecvate care nu amenință viața pacientului, paracetamolul va ajuta cel mai bine înainte de sosirea ambulanței.

Forme de eliberare pe piața farmacologică modernă:

  • Tablete ambalate în blistere cu 6 sau 10 bucăți în doze de 500 mg sau 300 mg (doze pentru copii) ambalate în ambalaje din carton
  • 2,5% sirop pentru copii 50 ml pe ambalaj
  • Suspensie 2,5% în 100 ml pe ambalaj
  • Recipientele rectale au, de asemenea, un efect sistemic, dar sunt mai puțin predispuse la iritarea tractului gastrointestinal, manifestând efectul lor terapeutic mult mai rapid datorită penetrării mai rapide în circulația sistemică.

Există, de asemenea, forme combinate de eliberare, care conțin mai multe ingrediente active, cum ar fi citramon. Compoziția acestui medicament este în plus față de acidul paracetamol acetilsalicilic și cofeina. În concluzie, aceste componente prezintă un efect sinergie. De asemenea, va fi interesant să afli că dozajul substanțelor din astfel de medicamente este mai mic decât în ​​monodrugii. În comprimate, paracetamolul combinat și aspirina sunt aproximativ jumătate la fel ca în mono-agenții convenționali, dar acest lucru nu înseamnă că aceștia ar trebui să se bea mai mult decât de obicei, altfel există riscul supradozajului, deci nu trebuie să dublezi sarcina pentru ficat.

Utilizarea acidului acetilsalicilic

Recepția paracetamolului și aspirinei are indicații similare, precum și alte mijloace de reducere a temperaturii, dar totuși există diferențe clare în aceste preparate. Acidul acetilsalicilic are un efect analgezic, mai pronunțat și crește simultan riscul de sângerare. Faptul ca aspirina - disaggregants clasice, în cantități mici (până la 150 mg pe zi) ajută la prevenirea adeziunii plachetare și lichefiază de sânge gros, și la doze de 300 mg pe zi de analgezic eficace si reduce simptomele bolilor virale acute. Aspirina în doze mai mari, aproximativ 500 mg, nu rău bate temperatura ridicată, dar este încă considerat a fi mai eficient în această situație, paracetamol, deoarece este mult mai sigur, deși oarecum inferior în putere.

Pot să iau împreună aceste droguri? Împreună, acestea pot fi luate, în special ca parte a aceleiași tsitramone, dar nerespectarea regimului de dozare poate provoca reacții adverse sub formă de dureri de stomac și modificări ale coagulării sângelui. Apropo, paracetamolul nu afectează proprietățile reologice ale sângelui, prin urmare este mai sigur pentru tratamentul ARVI. Ce altceva există alte medicamente pentru a reduce temperatura fără efecte secundare semnificative? În plus față de acidul acetilsalicilic și paracetamolul, ibuprofenul și acidul mefenamic au proprietăți antipiretice.

Ambele medicamente nu inhibă și nu stimulează sistemul de coagulare a sângelui, nu au un astfel de efect negativ pronunțat asupra stomacului ca aspirina și nu au un efect atât de toxic asupra ficatului ca paracetamolul. Există dovezi că ibuprofenul poate fi administrat pe termen lung, deoarece este unul dintre cele mai ușoare medicamente antiinflamatoare nesteroidiene. Acidul mefenamic, printre altele, are și proprietăți imunomodulatoare, stimulează producerea de interferon.

Temperatura ridicată este o reacție naturală a organismului la dezvoltarea unor procese patologice în el. Cel mai adesea, temperatura crește odată cu agresiunea bacteriilor, a virușilor și a protozoarelor. În plus, unele efecte fizice asupra corpului, cum ar fi arsuri, degeraturi, etc., pot provoca acest fenomen. O creștere a indicatorilor de temperatură duce la distrugerea organismelor agresive, dar uneori temperatura crește foarte puternic. În acest caz, medicamentele antipiretice vin la salvare. Să vorbim pe această pagină "Populare despre sănătate" despre ceea ce este mai bine pentru frig și temperatură?

Ce este mai bun aspirina sau paracetamol pentru raceli si febra?

Ambele Aspirină și Paracetamol ajută la ameliorarea durerii și la reducerea febrei. Cu toate acestea, ele sunt active în diferite părți ale corpului nostru, cu unele beneficii suplimentare. Aspirina poate, de asemenea, reduce severitatea proceselor inflamatorii și reduce coagularea sângelui, paracetamolul nu posedă astfel de proprietăți. Este destul de dificil să alegeți medicamentul care va fi mai eficient: trebuie să vă concentrați asupra caracteristicilor individuale ale pacientului și asupra situației în ansamblu.

Ambele Aspirină și Paracetamol pot fi obținute la orice farmacie fără prescripție medicală. Puteți discuta despre fezabilitatea utilizării acestor medicamente împreună cu medicul dumneavoastră.

Paracetamolul este inerent un inhibitor de prostaglandine, limitează sinteza organismului de ciclooxigenază, pe care o utilizează pentru a transmite semnale de durere. Aspirina aparține, de asemenea, inhibitorilor de prostaglandină, dar afectează și alte câteva substanțe, și anume tromboxanii.

Atât aspirina, cât și paracetamolul elimină destul de eficient durerile (dureri de cap și dureri de cap pentru răceli), ajută la reducerea temperaturii și îmbunătățirea stării generale a pacientului.

Medicii spun că Aspirina are un efect mai sever asupra tractului digestiv decât Paracetamol, astfel încât pacienții cu probleme în activitatea organelor din tractul gastrointestinal ar trebui să preferă al doilea medicament. Majoritatea efectelor secundare posibile ale Aspirinei sunt asociate cu posibilitatea sângerării în tractul digestiv.

Ambele medicamente comparative pot afecta teoretic ficatul, în practică această situație este posibilă dacă este consumată în cantități mari. Dacă aderă la doza recomandată și observați intervalul dintre administrarea unor astfel de medicamente, aceasta nu dăunează ficatului. În cazul în care a apărut accidental un supradozaj al oricăruia dintre aceste medicamente, trebuie să căutați un ajutor medical la o unitate de sănătate.

Ambele medicamente comparate pot provoca reacții individuale de intoleranță. Preziceți că apariția lor este imposibilă în avans. Cu toate acestea, incidența diferitelor efecte secundare asociate cu utilizarea Aspirinei este mai frecventă decât utilizarea paracetamolului.

Dacă aspirina și paracetamolul sunt menite doar să reducă temperatura corpului, ambele sunt destul de eficiente. Cu toate acestea, Aspirina are un efect mai rapid. Și Paracetamol este considerat a fi cel mai sigur medicament pentru reducerea temperaturii de către medici din întreaga lume.

Este de remarcat faptul că aspirina și alte medicamente care o au în compoziție pot afecta aceleași celule hepatice ca și anumiți viruși care cauzează frigul comun. Din acest motiv, există posibilitatea ca ficatul să sufere de o combinație de influențe agresive. În acest caz, sindromul Reye se poate dezvolta și această patologie este considerată una dintre cele mai periculoase posibile complicații ale Aspirinei. Prin urmare, acest medicament nu este recomandat puternic pentru utilizare în copilărie și nu trebuie utilizat pentru tratamentul bolilor virale.
Pacienții adulți pot folosi în siguranță Aspirina, dacă este necesară reducerea temperaturii în timpul leziunilor bacteriene infecțioase.

Este de remarcat faptul că Paracetamolul, spre deosebire de Aspirin, nu are practic contraindicații. Nu poate fi utilizat în caz de hipersensibilitate la medicament (alergie), insuficiență hepatică și renală. În același timp, este permisă utilizarea unui astfel de medicament în tratamentul copiilor (începând de la începuturi), femeilor gravide și care alăptează.

Aspirina nu este utilizată pentru intoleranță individuală, leziuni erozive și ulcerative ale tractului gastro-intestinal, diateză hemoragică, unele varietăți de astm bronșic. Acest medicament este contraindicat absolut la copiii cu vârsta sub 15 ani, femeile însărcinate și care alăptează.

Astfel, Paracetamolul este un medicament mai sigur decât Aspirina. Cu toate acestea, pacienții adulți pot folosi Aspirina în tratamentul bolilor infecțioase și inflamatorii pentru a reduce temperatura. În doze moderate, acest medicament va fi destul de eficient. Paracetamolul, desigur, devine medicamentul de alegere în tratamentul copiilor, femeilor însărcinate și care alăptează.

Ce este mai bine Paracetamolul sau acidul acetilsalicilic?

De fapt, acidul acetilsalicilic este principala componentă a Aspirinei. Acesta este numele substanței active, care afectează organismul, reducerea temperaturii și eliminarea durerii. Prin urmare, se poate concluziona că aspirina și acidul acetilsalicilic sunt una și aceeași. Și într-o farmacie poți cumpăra medicamente sub acel nume. De la temperatură și la rece.

Catherine, www.rasteniya-lecarstvennie.ru
Google

Caracteristici ale aspirinei

Compoziția acestui medicament este acid acetilsalicilic, în rolul excipienților sunt celuloza microcristalină și amidonul de porumb.

Medicamentul aparține grupului farmacologic al medicamentelor antiinflamatoare nesteroidiene derivate din acidul salicilic.

În majoritatea cazurilor, este prescris ca o unealtă cu un puternic efect antiinflamator. Adesea, Aspirina acționează ca agent antipiretic, anticoagulant și antiplachetar.

După administrarea medicamentului, este absorbit rapid în tractul gastro-intestinal și este transformat într-un metabolit simplu - acid salicilic.

Principalele indicații pentru utilizarea medicamentului:

  • boli inflamatorii acute și cronice;
  • dureri de cap;
  • durere de dinți;
  • algomenorrhea;
  • artrita reumatoidă și artroza;
  • osteoartrita;
  • spondilita anchilozantă;
  • tromboză vasculară;
  • boli virale respiratorii acute;
  • dureri musculare și articulare.

Aspirina este adesea prescrisă ca mijloc de diluare eficientă a sângelui, deci este indispensabilă pentru prevenirea trombozei și aterosclerozei.

Nu este de dorit să luați medicamentul dacă pacientul are patologii organice severe ale rinichilor, astm bronșic, diabet zaharat, boli ale tractului gastro-intestinal, sarcină.

Efectele secundare ale medicamentului sunt riscul de a dezvolta un ulcer gastric.

Cum funcționează Paracetamolul

Ingredientul activ al medicamentului este aceeași substanță paracetamol (paracetamol). Se referă la grupul farmacologic de anilide. Instrumentul este un analgezic și antipiretic popular. Tratamentul medicamentelor antipiretice pe scară largă. Absorbit în sânge în tractul gastro-intestinal, în principal în intestinul subțire. Retragerea reziduurilor de paracetamol se realizează prin ficat. Principalele indicații privind utilizarea fondurilor:

  • dureri de cap;
  • durere de dinți;
  • migrenă;
  • nevralgiei;
  • febra cu raceli.

Se demonstrează că acest instrument nu afectează în mod negativ sistemul circulator și metabolismul, nu se deteriorează nici măcar cu folosirea prelungită a organelor digestive.

Contraindicații la numirea paracetamolului - hipersensibilitate la droguri și alcoolism cronic.

Comparând aspirina cu paracetamolul

Ambele medicamente au proprietăți farmacologice similare, dar acest lucru nu este același lucru.

similitudine

Atât medicamentul cât și celălalt au proprietăți antiinflamatorii și antipiretice bune. Indicațiile pentru utilizarea ambelor mijloace sunt cam la fel.

Care este diferența?

Drogurile diferă nu numai în ceea ce privește compoziția chimică, ci și în mecanismul de acțiune. Acidul acetilsalicilic funcționează predominant în centrul focarului de inflamație, iar Paracetamolul are un efect analgezic prin sistemul nervos central.

Aspirina are un efect mai puternic antiinflamator decât paracetamolul. În plus, este mult mai mult.

Se crede că Aspirina are un efect negativ asupra mucoasei tractului gastro-intestinal, prin urmare, pentru bolile gastrointestinale cronice, se recomandă administrarea de paracetamol în loc de aspirină.

Ce e mai ieftin

Aspirina simplă - 10 comprimate de 500 mg pot fi cumpărate la farmacie pentru 5-7 ruble. Efervescent este mai scump - aproximativ 300 de ruble.

Prețul paracetamolului este în medie de 37-50 ruble. pentru 10 comprimate.

Care este mai bine - Aspirina sau Paracetamolul

Decizia despre care din medicamente este mai bine de utilizat pentru o anumită boală ar trebui să fie luată de un medic. Atunci când autoprotecția este necesară pentru a vă concentra pe contraindicații, pentru a nu dăuna corpului.

Cu frig

La bolile virale, mulți medici preferă să prescrie Paracetamol, dar pot fi înlocuiți cu Aspirina. Trebuie reamintit faptul că administrarea în comun a medicamentelor este impracticabilă deoarece acestea au calități farmacologice similare, iar supradozajul poate duce la tulburări ale tractului gastro-intestinal - arsuri la stomac, greață, diaree.

De la o durere de cap

Dacă este nevoie să scapi de o durere de cap, atunci este mai bine să luați Aspirina, deoarece are proprietăți analgezice mai pronunțate. Adulții au nevoie de numai 1 comprimat, este mai bine să bei un lichid neutralizând efectul acidic excesiv al medicamentului, cum ar fi laptele. Pentru a evita efectele negative ale medicamentului asupra tractului gastrointestinal, puteți bea o pilulă într-o formă efervescentă.

La temperatură

Ambele medicamente sunt adesea folosite pentru a reduce căldura. Este mai eficient să beți Paracetamol la o doză de 1 comprimat de 2-3 ori pe zi în acest scop. Instrumentul are proprietăți hipotermice pronunțate și reduce în mod fiabil temperatura ridicată.

Pentru copii

Se crede că până la 12 ani, ambele medicamente ar trebui utilizate cu prudență pentru a evita efectele secundare. Cu toate acestea, majoritatea medicilor consideră că paracetamolul este bun pentru tratarea copiilor, deoarece are un efect mai puțin negativ asupra organismului. Se crede că acest medicament poate fi deja prescris unui copil mai vechi de 3 luni.

Comentariile medicilor

Anatoly, medic generalist: "Cred că utilizarea zilnică a Aspirinei într-o doză terapeutică de 300 mg protejează fiabil corpul uman de formarea cheagurilor de sânge, deoarece medicamentul este un anticoagulant bun. Acesta este un agent profilactic excelent pentru prevenirea tulburărilor circulatorii. "

Olga, medic generalist: "Dacă un pacient are probleme cu organele digestive, este mai bine să îi dea paracetamol pentru a evita apariția arsurilor la stomac și a altor fenomene dispeptice".

Alina, medic pediatru: "Dacă există o posibilitate, eu întotdeauna înlocuiesc aspirina cu un minor cu Paracetamol, acționează mult mai ușor asupra corpului, nu are un efect dăunător asupra organelor digestive și nu provoacă reacții alergice, de aceea este considerat mai sigur în copilărie".

Recenzii de pacienți pentru aspirină și paracetamol

Marina, în vârstă de 27 de ani: "În trusa de prim-ajutor de la domiciliu și în geanta personală, există mereu un aspirin simplu. Poate fi luat pentru orice disconfort - fie că durează capul, dintele sau stomacul. Ajută destul de repede, mai ales dacă bei o soluție efervescentă. "

Arina, în vârstă de 53 de ani: "Cele mai simple tablete ieftine - Aspirina - ajutați repede cu orice durere, dar ar trebui să beți medicamentul cu lapte sau sărut, altfel ar putea să apară arsuri, mai ales dacă îl luați pe stomacul gol".

Alexandru, în vârstă de 43 de ani: "În sezonul rece, nu este nimic mai bun decât paracetamolul. Instrumentul este testat de-a lungul anilor, abia a prins o rece - o jumătate de tabletă pentru noapte. În dimineața, nu există simptome ale bolii, vă simțiți cel mai bine. "

Cum acționează medicamentele asupra corpului

Acetaminofenul și acidul acetilsalicilic sunt cei mai vechi și cei mai răspândiți reprezentanți ai medicamentelor antiinflamatoare nesteroidiene. Mecanismul acțiunii lor este de a inhiba mediatorii inflamatorii, totuși, Paracetamolul funcționează în primul rând la nivelul sistemului nervos central, iar Aspirina este locală în focalizarea inflamatorie. Paracetamolul și aspirina reduc bine temperatura corpului, dar celelalte efecte ale acestor medicamente sunt diferite.

Activitatea antiinflamatorie a Paracetamolului, spre deosebire de Ibuprofen sau Aspirin, este considerată a fi destul de scăzută, prin urmare, pentru tratamentul proceselor inflamatorii grave, acest medicament singur nu este suficient. Cel mai adesea este luat ca antipiretic pentru răceli, deoarece reduce rapid și fiabil temperatura ridicată. Prin urmare, cu hipertermie, este mai sigur să luați Paracetamol, deoarece are mai puține contraindicații și efecte secundare.

Acidul acetilsalicilic este semnificativ mai bun decât Acetaminofenul în efectul antiinflamator.

Substanța activă acționează direct în centrul inflamației, ceea ce provoacă un efect terapeutic bun. Totuși, acest medicament este și mai toxic și are multe efecte secundare și contraindicații. În unele cazuri, aspirina bate temperatura mai bine, dar trebuie aplicată cu mare grijă.

Caracteristicile paracetamolului

Principala indicație pentru prescrierea acestui medicament este febra la bolile infecțioase și inflamatorii. Diferența dintre Paracetamol și Aspirină este că Acetaminofenul este mult mai sigur. De asemenea, la avantajele sale includ:

  • lipsa de influență asupra sistemului sanguin și asupra metabolismului;
  • fără efecte dăunătoare asupra organelor sistemului digestiv;
  • posibilitatea de utilizare de la o vârstă fragedă (un copil sub 3 luni este prescris exclusiv de un medic);
  • reacții adverse rare;
  • pot fi combinate cu alte medicamente (Analgin, Papaverin).

Un dezavantaj semnificativ îl constituie activitatea scăzută antiinflamatorie, astfel încât medicamentul uneori nu ajută la eliminarea simptomelor bolii. În astfel de cazuri, decideți Paracetamol sau Aspirina, trebuie să țineți cont de gravitatea stării pacientului, vârsta și prezența contraindicațiilor.

Vezi de asemenea: indicații privind utilizarea Paracetamol

Caracteristici ale aspirinei

Principala diferență de Aspirină din Paracetamol este prezența unui număr de reacții adverse în acidul acetilsalicilic:

  • crește riscul ulcerelor gastrice și duodenale;
  • are proprietăți de subțiere a sângelui, care poate duce la sângerare;
  • supradozajul are ca rezultat afectarea severă a ficatului și a ficatului;
  • utilizarea pe termen lung poate duce la anemie.

Medicamentul poate fi utilizat de adulți cu indicații medicale clare. Este necesar să se țină cont de toate riscurile de a lua medicamentul și de a determina ce este mai eficient pentru pacient - paracetamol sau acid acetilsalicilic. Tratamentul trebuie să aibă loc sub supravegherea unui medic.

Articolul verificat
Anna Moschovis este medic de familie.

Ați găsit o greșeală? Selectați-l și apăsați pe Ctrl + Enter

Paracetamolul și acidul acetilsalicilic: care este mai bine

Utilizarea paracetamolului în bolile respiratorii virale

Paracetamolul este mai preferabil să se utilizeze ca febrifugă în caz de hipertermie severă (de la 38 și mai mult), deoarece proprietățile sale antipiretice sunt exprimate destul de clar printre alți reprezentanți ai agenților farmacologici din grupul antiinflamator nesteroidian. Dacă este necesar ca temperatura să fie redusă la valori mai adecvate care nu amenință viața pacientului, paracetamolul va ajuta cel mai bine înainte de sosirea ambulanței.

Forme de eliberare pe piața farmacologică modernă:

  • Tablete ambalate în blistere cu 6 sau 10 bucăți în doze de 500 mg sau 300 mg (doze pentru copii) ambalate în ambalaje din carton
  • 2,5% sirop pentru copii 50 ml pe ambalaj
  • Suspensie 2,5% în 100 ml pe ambalaj
  • Recipientele rectale au, de asemenea, un efect sistemic, dar sunt mai puțin predispuse la iritarea tractului gastrointestinal, manifestând efectul lor terapeutic mult mai rapid datorită penetrării mai rapide în circulația sistemică.

Există, de asemenea, forme combinate de eliberare, care conțin mai multe ingrediente active, cum ar fi citramon. Compoziția acestui medicament este în plus față de acidul paracetamol acetilsalicilic și cofeina. În concluzie, aceste componente prezintă un efect sinergie. De asemenea, va fi interesant să afli că dozajul substanțelor din astfel de medicamente este mai mic decât în ​​monodrugii. În comprimate, paracetamolul combinat și aspirina sunt aproximativ jumătate la fel ca în mono-agenții convenționali, dar acest lucru nu înseamnă că aceștia ar trebui să se bea mai mult decât de obicei, altfel există riscul supradozajului, deci nu trebuie să dublezi sarcina pentru ficat.

Utilizarea acidului acetilsalicilic

Recepția paracetamolului și aspirinei are indicații similare, precum și alte mijloace de reducere a temperaturii, dar totuși există diferențe clare în aceste preparate. Acidul acetilsalicilic are un efect analgezic, mai pronunțat și crește simultan riscul de sângerare. Faptul ca aspirina - disaggregants clasice, în cantități mici (până la 150 mg pe zi) ajută la prevenirea adeziunii plachetare și lichefiază de sânge gros, și la doze de 300 mg pe zi de analgezic eficace si reduce simptomele bolilor virale acute. Aspirina în doze mai mari, aproximativ 500 mg, nu rău bate temperatura ridicată, dar este încă considerat a fi mai eficient în această situație, paracetamol, deoarece este mult mai sigur, deși oarecum inferior în putere.

Pot să iau împreună aceste droguri? Împreună, acestea pot fi luate, în special ca parte a aceleiași tsitramone, dar nerespectarea regimului de dozare poate provoca reacții adverse sub formă de dureri de stomac și modificări ale coagulării sângelui. Apropo, paracetamolul nu afectează proprietățile reologice ale sângelui, prin urmare este mai sigur pentru tratamentul ARVI. Ce altceva există alte medicamente pentru a reduce temperatura fără efecte secundare semnificative? În plus față de acidul acetilsalicilic și paracetamolul, ibuprofenul și acidul mefenamic au proprietăți antipiretice.

Ambele medicamente nu inhibă și nu stimulează sistemul de coagulare a sângelui, nu au un astfel de efect negativ pronunțat asupra stomacului ca aspirina și nu au un efect atât de toxic asupra ficatului ca paracetamolul. Există dovezi că ibuprofenul poate fi administrat pe termen lung, deoarece este unul dintre cele mai ușoare medicamente antiinflamatoare nesteroidiene. Acidul mefenamic, printre altele, are și proprietăți imunomodulatoare, stimulează producerea de interferon.

Diferența dintre paracetamol și acid acetilsalicilic

Există un set de medicamente de bază, a căror prezență este necesară în kitul de prim ajutor de la domiciliu. Aceste medicamente includ Paracetamol și acid acetilsalicilic (Aspirină). Adesea utilizate ca medicamente antipiretice sau antiinflamatoare, dar există diferențe în activitatea farmacologică și indicații de admitere.

Caracteristicile drogurilor

Ambele medicamente blochează durerea, ameliorând condiția. Reduceți temperatura corpului. Cu toate acestea, acțiunea lor are loc în diferite sisteme de organe, ceea ce explică diferența în proprietățile suplimentare.

Paracetamolul este un metabolit de fenacetină, un analgezic non-narcotic din grupul anilidic.

paracetamol

Este un metabolit al fenaceinei, un analgezic non-narcotic din grupul de anilide. Are efect antipiretic. Proprietățile antiinflamatorii sunt ușoare.

Blochează enzimele ciclooxigenazei, încetinind astfel sinteza prostaglandinelor. Ea slăbește durerea. Paracetamolul este neutralizat în celulele țesuturilor periferice, cu care se asociază un efect antiinflamator slab.

Farmacodinamica este concentrată în principal în sistemul nervos central, unde sunt localizate centrele de termoreglare și durere.

Numit în următoarele cazuri:

  • starea febrei;
  • ușoară până la moderată;
  • artralgii;
  • nevralgiei;
  • mialgie;
  • durere de cap și durere de dinți;
  • algodismenorei.

Utilizat pentru tratamentul simptomatic, nu afectează dezvoltarea bolii.

Acid acetilsalicilic

Este esterul salicilat al acidului acetic, aparține grupului de salicilați. Ea are efect analgezic, antipiretic și antiinflamator. Este utilizat pe scară largă ca medicament antireumatic.

  • cu sindrom de durere, inclusiv cefalee;
  • pentru a elibera o stare febrilă;
  • cu reumatism și artrită reumatoidă, nevralgie;
  • ca profilactic împotriva trombozei și emboliei;
  • pentru prevenirea infarctului miocardic;
  • ca prevenirea tulburărilor circulatorii din creierul de tip ischemic.

Medicamentul se utilizează în resuscitarea postoperatorie și în prevenirea cancerului.

Farmacodinamica este cauzată de blocarea enzimelor implicate în sinteza prostaglandinelor și tromboxanilor. Acționează ca un medicament antiinflamator nesteroidian. Substanța activă reduce permeabilitatea capilară, reduce activitatea hialuronidazei. Inhibă formarea adenozin trifosfatului, care încetinește procesul inflamator. Ea are un efect antipiretic datorită efectului asupra centrelor de termoreglare, reduce sensibilitatea la durere. Are un efect de subțiere a sângelui.

Comparând paracetamolul și acidul acetilsalicilic

Componentele active diferă în ceea ce privește structura chimică și mecanismul de acțiune. Diferă rata de apariție a efectului, natura și probabilitatea efectelor secundare.

Drogurile pot fi combinate pe bază de rețetă.

Nu este recomandat să o faceți singur, deoarece crește riscul apariției și severității efectelor secundare. Există medicamente care conțin ambele componente active în doze mici.

similitudine

Ambele medicamente inhibă mediatorii inflamatorii în grade diferite, blochează sindromul durerii. Există un efect asupra centrului termoregulării, datorită căruia apare un efect hipotermic puternic.

Care este diferența?

Paracetamolul este activ la nivelul sistemului nervos central, Aspirina acționează direct în centrul inflamației.

Principalele diferențe dintre ingredientele active:

  1. Datorită funcției sale antiinflamatorii scăzute, Paracetamolul nu face față proceselor inflamatorii, dar ca febrifugă are mai puține contraindicații.
  2. Aspirina are un puternic efect antiinflamator, dar are o lista mai larga de efecte secundare.
  3. Paracetamolul nu afectează sistemul circulator și metabolismul și, prin urmare, este utilizat la copii și este, de asemenea, prescris femeilor însărcinate și care alăptează. Cu toate acestea, în cazul infecțiilor bacteriene, medicul dumneavoastră vă poate prescrie Aspirina.
  4. Aspirina acționează mai rapid ca medicament de reducere a febrei, dar are un efect asupra celulelor hepatice. Asociat cu acest lucru este riscul de a dezvolta sindromul Ray.
  5. Acidul acetilsalicilic este mai grav afectat de tractul gastrointestinal, prin urmare, atunci când este luat, există un risc crescut de a dezvolta ulcer gastric.
  6. Aspirina reduce sângele, care este utilizat pentru prevenirea complicațiilor trombolitice.

Acidul acetilsalicilic are efect analgezic, antipiretic și antiinflamator.

Medicamentele bazate pe aspirină sunt prescrise numai pentru pacienții adulți, deoarece Copilăria este o contraindicație.

Ce e mai ieftin

Ambalarea de paracetamol din 20 comprimate și acid acetilsalicilic în aceeași sumă costă de la 15 la 50 de ruble. Ambele medicamente sunt necostisitoare și se află în aceeași categorie de preț.

Farmaciile prezintă produse farmaceutice ale producătorilor autohtoni și străini, al căror preț poate fi mai mare datorită componentelor suplimentare. De exemplu, un complex de aspirină cu magneziu sau o combinație de paracetamol cu ​​acid ascorbic, agenți antivirali. Astfel de medicamente pot costa 200-400 de ruble., Prețul unui număr de medicamente depășește 1000 de ruble.